Kolokacja jest to usługa, polegająca na przekazaniu zewnętrznej firmie serwerów lub innych urządzeń teleinformatycznych, do dedykowanych do tych celów pomieszczeń zwanych serwerowniami.

Serwerownia jest to pomieszczenie, które jest wyposażone z myślą o jak najbardziej efektywnym działaniu serwerów. Zapewnia ono optymalne warunki klimatyczne (temperatura, wilgotność powietrza), bezpieczeństwo (ochrona fizyczna i sprzętowa, zabezpieczenia przeciwpożarowe, monitoring, podtrzymanie zasilania) oraz przede wszystkim szybki dostęp do Internetu.

Cennik kolokacji

Dla pojedynczego serwera, przy poborze mocy do 200W, abonament miesięczny jest zależny od przepływności łącza oraz miesięcznego transferu.

Prędkość EIR=CIR Transfer miesięczny Abonament miesięczny
10 Mbps bez limitu 800 zł
50 Mbps bez limitu 1500 zł
100 Mbps bez limitu 2000 zł
>=100 Mbps negocjowane indywidualnie

Wszystkie ceny netto. Należy doliczyć podatek VAT 23%.

Po przekroczeniu wliczonego transferu pobierana jest opłata 40zł za każde rozpoczęte 10GB.

Istnieje możliwość doboru indywidualnych parametrów usługi.

Czy kolokacja jest bezpieczna?

Wielu właścicielom firm wydaje się, że serwer poza siedzibą firmy to niebezpieczeństwo wycieku danych, które są kluczowe dla działania firmy. Nic bardziej mylnego!

  1. Firma u której kolokowany jest serwer poświęca o wiele więcej uwagi, czasu i pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa danych w swojej serwerowni niż jakakolwiek inna firma. Dodatkowo znając się na tych zagadnieniach potrafią dobrać odpowiednie systemy zabezpieczeń i lepiej się zabezpieczyć niż firma zajmująca się przede wszystkim inną działalnością
  2. Dzięki zewnętrznemu przechowywaniu danych mamy pewność, że nie dostaną się one w niepowołane ręce nawet przy problemach kadrowych. Gdy serwer jest w firmie istnieje ryzyko, że przy zwalnianiu pracownika może on fizycznie uszkodzić serwer lub wynieść dysk a nawet cały serwer z firmy.
  3. Tworzenie kopii zapasowych (backup) na osobnym, dedykowanym do tego celu serwerze dodatkowo zabezpiecza przed utratą danych, która mogłaby nastąpić w przypadku fizycznej awarii dysku, ataku hakerskiego czy nieprawidłowej instalacji.

Kolokacja to zbędny wydatek czy oszczędność pieniędzy?

W dzisiejszych czasach każda firma potrzebuje serwera do sprawnego działania. Na serwerach przechowywane są ważne dla firmy dokumenty i dane, na serwerach stoją strony internetowe firm, w tym także sklepy online i formularze kontaktowe. Serwery obsługują również pocztę elektroniczną, która poza telefonem jest podstawową formą kontaktu z klientami. Zagwarantowanie ciągłości działania serwerów jest więc krytyczne dla funkcjonowania firmy.

O ile przerwa nocna w działaniu poczty może nie zostać zauważona, o tyle przerwa w działaniu e-sklepu jest już poważną stratą dla firmy. Gdy elektroniczny sklep nie działa, nie tylko nie przyjmuje on zamówień od potencjalnych klientów, ale też sprawia wrażenie nieprofesjonalnego, powoduje że klienci zaczynają szukać konkurencji, a także zniechęca klientów do ponownego sprawdzenia oferty. Wystarczy prosta awaria prądu w firmie, by serwer nie działał. Serwerownie zaś mają podtrzymanie oraz zapasowe źródła zasilania i zanik prądu im nie straszny.

Firmy, które na swoich serwerach mają portale dla pracowników i klientów, z którego pobierane są duże pliki, potrzebują przede wszystkim dużego łącza od siebie, czyli tzw. uploadu. Niestety takie łącza są najdroższe w detalu, a firmy oferujące kolokację mają zdecydowanie niższe ceny, gdyż kupują łącza niejako hurtowo – dla nich cena za 1Mbps jest zdecydowanie niższa i tą obniżką może dzielić się z firmą w postaci niższej ceny za łącze.

Dodatkowo łącza do serwerowni są dublowane, by w razie awarii jednego łącza obciążenie przejęło łącze zapasowe. Automatyczne przejęcie ruchu przez inne łącze odbywa się dzięki protokołowi BGP. Takie rozwiązanie jest kosztowo poza zasięgiem średnich firm, a dzięki kolokowaniu serwerów – dostępne dla każdej, nawet mikro firmy.

Tak więc dla firm, które potrzebują mieć duże łącze do swoich serwerów kolokacja to zdecydowanie oszczędność. Dzięki kolokacji nie trzeba płacić za łącza o wysokiej przepustowości, nie trzeba przystosowywać osobnego pomieszczenia pod serwerownię, nie trzeba obawiać się awarii zasilania.

Dla kogo jest kolokacja?

Usługa kolokacji jest szczególnie ważna dla firm, które potrzebują niezawodnych łączy do Internetu dla swoich sklepów bądź serwisów internetowych, gdzie każda przerwa w działaniu powoduje straty dla firmy.

Poza niezawodnością istotne jest również to, że oferowane w serwerowniach prędkości łącz są zdecydowanie wyższe niż te dostępne dla zwykłych firm. Szczególnie istotny jest wysoki upload, który gwarantuje zadowolenie użytkowników serwisów pobierających dużo danych z serwerów.

Z kolokacji powinny również skorzystać firmy, które monitorują czy zbierają dane z różnych urządzeń peryferyjnych przez całą dobę. Niezawodne łącze jest tu kluczem do utrzymania synchronizacji danych na wszystkich urządzeniach, co zapewnia płynną pracę.

Czy to wygodne?

Fizyczny dostęp do serwerów jest zazwyczaj rzadko potrzebny. Następuje on przy włączaniu nowego serwera, fizycznej rozbudowy serwera o nowe dyski lub w czasie wymiany zepsutych dysków/serwerów na nowe. W praktyce może się więc okazać, że dostęp do serwera jest potrzebny raz na 2 – 3 miesiące, a czasami wcale.

Przy tak niewielkiej częstotliwości obsługi serwerów nie muszą one być fizycznie w firmie, lecz ważne jest, by serwerownia była w miarę blisko siedziby firmy – w tym samym mieście lub chociaż województwie, by w razie awarii dysku możliwa była w miarę szybka wymiana zepsutego sprzętu. A o wykonanie prostszych zadań (np. restart urządzeń) można poprosić pracownika z serwerowni.

AMSNET - Internet światłowodowy we Wrocławiu